Na letošních LOH v Tokiu několik našich olympioniků navazuje na člena své rodiny, který na LOH také závodil.

Prvním , kterého zmíníme je kanoista Lukáš Rohan, pro kterého je to první olympiáda. Ve 26 letech dokázal stejně jako jeho otec a trenér Jiří Rohan se dostat na olympiádu. Jeho otec na olympiádě reprezentoval velice úspěšně. Představil se na LOH 1992 v Barceloně a LOH 1996 v Atlantě v kategorii C2 a z obou olympiád si odvezl stříbrnou medaili spolu s jeho parťákem Miroslavem Šimkem. S ním také získal nespočet medailí na MS a ME , včetně zlatých.

Druhý z výběru je 23-letá lukostřelkyně Marie Horáčková, která navazuje na svou matku Barboru. Její matka se představila na LOH 2008 v Pekingu, kde vypadla v prvním kole. Maruška tak vrací českou lukostřelbu na olympiádu po 13 letech. Bohužel Barbora se jejího postupu nedožila , v roce 2018 zemřela na rakovinu ve věku 49 let.

Třetím je kajakář Jiří Prskavec mladší, který jede už svou druhou olympiádu a na LOH 2016 v Riu de Janeiru získal bronzovou medaili. Jeho trenérem je stejně jako u Lukáše Rohana jeho otec a bývalý kajakář Jiří Prskavec starší. Ten má za sebou dvě účasti na olympiádě, na LOH 1996 v Atlantě skončil na 19. místě a na LOH 2000 v Sydney na 13. místě. Mimo to má dvě bronzové medaile z Mistrovství světa.

Poté tu máme dvojici kanoistů Martin Fuksa a Petr Fuksa mladší , z nichž starší a zkušenější Martin má před sebou druhou olympiádu. V roce 2016 na LOH v Riu de Janeiru se umístil devátý v závodě na 200m a pátý v závodě na 1000m. Pro Petra mladšího je to první olympiáda. Navazují na svého otce Petra staršího, který na LOH 1996 v Atlantě se dostal do semifinále v kategoriích C2 500m a C2 1000m. Krom toho má řadu medailí z MS a ME včetně 8 zlatých.

Dalším je 22-letý šermíř Jakub Jurka. V Tokiu se představí v kategorii kordu. Juniorský mistr Evropy z roku 2017 a mistr Evropy do 23 let z téhož roku navazuje na svého dědu Jaroslava Jurku. Na LOH 1976 v Montréalu skončil 27. ve fleretu a 13. v kordu. O čtyři roky později ve fleretu skončil na 13.místě , v kordu se umístil dokonce na 7.místě a v týmové soutěži na 6. místě spolu Jiřím Adamem (LOH 1976 Montréal – stříbrný medailista v moderním pětiboji v soutěži družstev – pozn. redakce), Jaromírem Holubem, Jiřím Doubou a Oldřichem Kubištou.

Předposlední je veslař Miroslav Vraštil mladší , pro kterého je tokijská olympiáda už třetí. Na LOH 2012 v Londýně skončil na 11.místě a na LOH 2016 v Riu de Janeiru na 12.místě ve čtyřce bez kormidelníka lehkých vah. Nyní ale pojede ve dvojskifu lehkých vah. Dorovnává počet účastí svého otce Miroslava , který se olympiády účastnil v kategorii osmy a dvojky bez kormidelníka. Na jeho první olympiádě skončil s čsl. osmou desátý. O čtyři roky později ve stejné kategorii obsadil šesté místo. Nejlepší výsledek na LOH si vyjel v roce 1980 v Moskvě , kdy ve dvojce bez kormidelníka se s Miroslavem Knapkem, otcem úspěšné veslařky Mirky Knapkové Topinkové, umístil na 5.místě.

Naší sedmičku uzavírá gymnasta David Jessen , který se už představil na LOH 2016 v Riu de Janeiru. Svou druhou účastí na olympiádě překonává svou maminku Hanu Říčnou-Jessen. Ta se na olympiádě představila v roce 1988 v Soulu , kde skončila 7. v týmové soutěži a 29. ve víceboji. Letních olympijských her 1984 v Los Angeles se kvůli bojkotu nezúčastnila a náhradní soutěži Družba 84 v Olomouci získala stříbro ve víceboji a na kladině a bronz v týmové soutěži. Sama kdysi prohlásila: “Nejtěžší asi byla naše neúčast na OH v roce 1984. To jsem byla ve své nejlepší formě a na naši náhradní olympiádě jsem obsadila 2. místo celkově a 2. místo na kladině.”

Napsat komentář