Antonín PANENKA

Antonín PANENKA  (* 2.prosince  1948)

fotbalový básník, trenér, předseda Bohemians

Začínal na Bohemians, protože pro Spartu a Slavii byl “panenka” prostě malý. 

S Bohemians nakonec pravidelně bojovalv Evropských pohárech.

Přestoupil do Rapidu Vídeň, kde si jako první český fotbalista zahrál finále Evropského poháru.

V  Bohemians také dosáhl věhlasu světových parametrů a v klubu působí doposud jako čestný předseda oddílu.

 

 

196x PANENKA Antonín - první poháry
1976 PANENKA Antonín - Bohemians - zelenobílý

The Panenka

Nejslavnější se stal jeho “vršovický dloubák”, který aplikoval v lize, dokonce úspěšně proti Ivo VIKTOROVI, reprezentačnímu brankáři. Ovšem proslavil se s ním celosvětově ve finále ME 1976 při rozhodující penaltě znamenající zlato! 

Dnes ho napodobují tisíce fotbalistů a říkají kopu The Panenka.

 

Panenkovo umění charakterizuje jeho hravost, technická vytříbenost. Ostatně nechcme mluvit obrazový materiál:

 

Jeho mateřským klubem je Bohemians Praha 1905.

Kde vyrůstal, byl hráčem, trenérem a nakonec je čestným předsedou.

V jeho kariéře se Bohemians propracovali do fotbalové Evropy.

Kde dostal i řadu ocenění…

Pražský rodák prošel mládeží v Bohemians Praha. Zde poprvé přišel na trénink ve svých devíti letech. Na československých ligových trávnících nehrál za jiný klub, než za klokany z Vršovic. Odkopal za ně téměř čtrnáct let! Poprvé za ně do ligového boje nastoupil v devatenácti letech. Loučil se s nimi ve dvaatřiceti.

Antonín Panenka byl jednou z našich největších individualit v historii. Nastupoval ve střední záloze, nebyl příliš rychlý, uměl však dokonale hospodařit se silami, byl velmi dobře technicky založen, uměl velice tvrdě vystřelit. K jeho výkonům by se hodila samá superlativa. Byl míčovým kouzelníkem, jemným technikem, velkým myslitelem, výtečným nahrávačem, naprosto bezkonkurenčním exekutorem standardních situací. Bez velkého nápřahu uměl zacílit z velké vzdálenosti. V roce 1980 se stal československým fotbalistou roku.

Z Vršovic zamířil do rakouského Rapidu Vídeň, kde strávil dalších pět úspěšných sezón, během nichž dvakrát získal mistrovský titul. V rakouských nižších soutěžích poté ještě nastupoval za druholigový VSE St. Pölten, SK Slovan Vídeň, ASV Hohenau a Kleinwiesendorf. Po skončení hráčské kariéry se stal funkcionářem a také asistentem trenéra klubu svého srdce – pražských Bohemians. Odehrál 230 prvoligových zápasů a vstřelil 76 branek.

V reprezentačním dresu debutoval v září roku 1973 při utkání kvalifikace na MS 1974. V Hampden Parku ve skotském Glasgow před sto tisíci diváky československá reprezentace prohrála 1:2. Antonín Panenka hrál osmasedmdesát minut, načež jej vystřídal Ján Čapkovič. V záložní řadě se tehdy sešel s Bičovským a Kunou. Byl to poslední zápas další fotbalové legendy – Jozefa Adamce. Byl nedílnou součástí mužstva, které se tvořilo pro ME 1976. V kvalifikačním utkání proti Kypru doslova exceloval. Na výhře 4:0 se podílel hattrickem. Zahrál si také v kvalifikaci na OH 1976. Vstřelil důležitou druhou branku při kvalifikačním zápase na ME 1976 na bratislavském Tehelném poli proti SSSR. Semifinálové a hlavně finálové utkání na samotném turnaji pak patří k vrcholům jeho fotbalové kariéry. Rozstřel finálového zápasu rozhodl takzvaným dloubákem, který patří k zlatým klenotům československé fotbalové historie. Díky této brance si mohli českoslovenští fotbalisté pověsit na krk medaile nejcennějšího kovu. Zahrál si také v kvalifikačním zápase o postup na MS 1978 či v kvalifikaci o postup na ME 1980. Z tohoto šampionátu si přivezl bronzovou medaili. Po úspěšné kvalifikaci na MS 1982 se loučil právě tímto světovým šampionátem. Loučil se stylově – brankou na 1:1 z pokutového kopu v utkání proti Francii. Jeho bilance se zastavila na 59 reprezentačních duelech a 17 vstřelených brankách.

Zdroj:  Ondřej Nejedlo, Nadace fotbalových internacionálů 

 

Galerie Antonína Panenky